Z Torbole do Palerma / Itálie v dílech krajinářů 19. století

Letošní výstava 61. Výtvarného Hlinecka zve diváky na putování po Itálií. Na dílech nejlepších krajinářů 19. Století představí významné památky i exotická místa Apeninského poloostrova tak, jak je na svých cestách malíři viděli a zaznamenávali.

Antonie Brandeisová | Ponte Vecchio

Antonie Brandeisová | Ponte Vecchio

Cesta do Itálie byla zvláště v prvních dvou třetinách 19. století snem každého studenta umění. Země lákala nejen sluncem prozářenou krajinou, vzdáleným mořem, ohromujícími sopkami, starověkými památkami a věhlasnými městy, ale také slavnými stavbami nebo sbírkami antického a křesťanského umění. Práce umělců, které na těchto cestách vznikaly, představí Itálii od severních břehů jezera Lago di Garda přes alpské podhůří k ligurskému pobřeží, Benátky, Toskánsko, Řím i s jeho nádherným okolím, Kampánii, ostrovy Capri i Sicílii. Návštěvníci uvidí antické památky, slavná místa římských i křesťanských dějin, ale také krásy mořského pobřeží i exotická místa.

Wilhelm Riedel | Chrámy v Paestu

Wilhelm Riedel | Chrámy v Paestu

Poznají zblízka Vesuv, jehož svahy jako žhavé inferno zachytil Beneš Knüpfer, uvidí úžasné paláce a kostely v Benátkách, slavný Ponte Vecchio ve Florencii, Forum Romanum v Římě, vyhaslou sopku Monte Cavo nedaleko Castel Gandolfa, letního sídla papežů v Albánských horách, romantické Tivoli, soubor antických chrámů v Paestu, jedinečné řecké divadlo v Taormíně, chrámy v Agrigentu i samotné Palermo. Vystavená díla jsou zapůjčena ze státních i soukromých sbírek, mnohá z nich nebyla po dlouhá desetiletí veřejně prezentována nebo byla doposud známa jen ze starších katalogů nebo dobových reprodukcí.

Beneš Knüpfer | Výbuch Vesuvu

Beneš Knüpfer | Výbuch Vesuvu

Michael Haubtmann | Antické divadlo v Taormině

Michael Haubtmann | Antické divadlo v Taormině

Výstavu jako každý rok doprovází bohatě ilustrovaný katalog.

Komentovaná prohlídka s autorkou výstavy Šárkou Leubnerovou se uskuteční v sobotu 1. srpna od 14 hodin.

Výstava je otevřena od soboty 20. června do neděle 20. září 2020 v prostorách Městského muzea a galerie Hlinsko.

Jaroslav Valečka / Pictura Obscura
Máchovskou krajinou

Další články

Menu