Minařík Jan Bedřich

(1862–1937)

* 1862 – † 1937

Pražský rodák, začal svá studia na Uměleckoprůmyslové škole, r. 1888 přestoupil na Akademii k Pirnerovi a roku následujícího k Mařákovi.

Své mládí prožil pod Vyšehradem v Podskalí, odkud pochází motivy jeho obrazů. Ačkoliv studoval krajinomalbu a dosáhl v ní i některých nesporných výsledků, zůstal celý život věrný malování staré Prahy a jejích mizejících či měnících se koutů. Tyto obrazy spolu s Jansovými akvarely dosáhly mimořádné obliby a vycházely v celých sériích na pohlednicích.

Roku 1907 spolu se Slavíčkem a Lolkem zavítal do Paříže, kde se odvázal k několika velmi svižným městským plenérům, jež počítáme vedle vskutku originálních fantaskních tušových kreseb lesů a houštin (album dobových fotografií těchto dnes nezvěstných děl se nedávno podařilo objevit) k nejvýznamnějšímu uměleckému projevu svého autora – rané oleje lesních interiérů ač krásné, tkví ještě bezpečně v příkladu Mařákově.

Mezi význačná díla patří např. rozměrný olej „Fidlovačka” (1884), „Potok v lese” (1897), „Neklanka na Vyšehradě” (1899). Zásadní soubory Minaříkových prací vlastní Galerie hl. m. Prahy, Muzeum hl. m. Prahy a Národní galerie.

Menu