Hynaisova múza Suzanne

V Císařské konírně Pražského hradu můžete do 22. 3. 2020 navštívit výstavu Portrét v Čechách. Výstava vás provede dvěma stoletími a zastoupeni jsou autoři jako Josef Mánes, František Kupka nebo Jan Zrzavý.

Ústředním motivem celé výstavy se nicméně stal HynaisůvPortrét dívky v klobouku” (sbírka pojišťovny Kooperativa). V teto době jsme získali neméně kvalitní portrét tohoto autora, který by mohl s výše zmíněným obrazem soupeřit, jak svoji kvalitou, tak především kulturně historickým aspektem. Portrét zobrazuje Suzanne Valadon, malířku a múzu slavných umělců, jejímž synem byl slavný malíř Maurice Utrillo.

Vojtěch Hynais - Suzanne Valadon (1889)

Vojtěch Hynais, Suzanne Valadon (1889), Galerie Marold

Obraz pochází z roku 1889, kdy Hynais pracoval jako dekoratér v Paříži a spolupracoval s proslulou porcelánkou v Sèvres. V jeho pařížském období často hledal vhodné modelky pro své obrazy, až mu jednoho dne jeho francouzský přítel Puvis de Chavannes přivedl do ateliéru okouzlující dívku, která se živila jako pradlenka. Bylo jí teprve šestnáct let a jmenovala se Marie-Clémentine Valadon. Ta Hynaise natolik učarovala, že se nakonec stala tváří anděla na oponě Národního divadla.

Vojtěch Hynais, Anděl (detail opony Národní divadla)

Suzanne Valadon (původním jménem Marie) byla také mnohokrát idealizována na plátnech Pierra Augusta Renoira, a další slavný malíř Henri de Toulouse-Lautrec důvěrně zachytil v mnoha portrétech její sardonickou stránku.

Henri de Toulouse Lautrec, Portrét Suzanne Valadon, 1887

Henri de Toulouse Lautrec, Portrét Suzanne Valadon, 1887

Pierre-Auguste Renoir, Suzanne Valadon, 1885

Pierre-Auguste Renoir, Suzanne Valadon, 1885

Náš pastel se blíží dílům francouzských salonních umělců té doby, kteří malovali přitažlivé Pařížanky v mušelínových šatech.

V roce 2019 získala již zmíněná Kooperativa vystavovaný Portrét dívky v klobouku v aukční přestřelce za 1 500 000 Kč. Díla Vojtěcha Hynaise se tak dlouhodobě těší zájmu sběratelů. Za všechny prodeje můžeme ještě jmenovat vydražené dílo „Kristus a Magdaléna“ za 5 500 000 nebo „Ležící akt“ z roku 1912 za dosaženou aukční cenu 4 000 000.

Vojtěch Hynais | Portrét dámy v klobouku

Vojtěch Hynais, Portrét dámy v klobouku (Sbírka Kooperativa)

V Galerii Marold můžete získat významné dílo „Suzanne Valadon“ z roku 1889 za podstatně příznivější cenu.

Karel Postl
Eugen von Kahler v Liberci

Další články

Menu