Rothschildův Radimský nalezen na půdě!

V září roku 2011 se v pařížské pobočce Christie´s konala aukce ze sbírky Fould-Springer z kláštera Royaumont. Během aukce se prodalo 99% položek za více než 7 milionů eur.

Pro experty z Christie´s nebylo mnoho uměleckých předmětů zajímavých. Proto se zbylá část sbírky objevila letos v dubnu v nabídce malé aukční síně v městečku Senlis (Senlis je vzdáleno od kláštera Royaumont pouhých 20 km a cesta vede okolo zámku Chantilly).
Aukce nesla název Palais Abbatial de Royaumont – Greniers et Dépandances, což ve volném překladu znamená „Opatský klášter Royaumont – z podkroví a hospodářských budov“. V aukci se nabízelo 461 položek z různých oborů umělecké a řemeslné činnosti: deštníky, rozbité džbány, prasklé skleničky apod. Zkrátka všechny ty předměty, které kdysi sloužily svému majiteli. Mezi takovými najdeme markýze de Bellissena nebo Jules Edwarda Goüina, majitele největší stavební a železničářské společnosti. Předměty dražby se prodávaly v řádu několika desítek až stovek eur.

Václav Radimský, Paysage à l’étang

Václav Radimský, Paysage à l’étang

Vrcholem aukce se ale nakonec ukázal být obraz Václava Radimského s názvem Paysage à l’étang, který vystoupal z 6 000 eur na mnohonásobek odhadní ceny. Spokojený vítězný dražitel obrazu (jímž byl jistý francouzský obchodník, jak se posléze ukázalo) sklidil pak v sále zasloužený potlesk návštěvníků.

Obrazů z Radimského pobytu ve Francii se na trhu objevuje málo. Tento byl ale zajímavý ještě něčím jiným. Zezadu na obraze jsou totiž iniciály a evidenční čísla majitelů obrazů – G.R.2A , R 2079 a E.R. 2079. Co tyhle značky znamenají mi vysvětlila má kamarádka a historička umění z Paříže Anne-Marie.
G.R. je monogram Gustava de Rothschilda (1829–1911), generálního konzula Rakouska – Uherska a známého sběratele umění. Většina jeho sbírky se nacházela od roku 1880 v Château des Hayes v Saint-Maximin u Chantilly.

Monogramy Rothschildů zezadu obrazu Paysage à l’étang od Václava Radimského

Monogramy Rothschildů zezadu obrazu Paysage à l’étang od Václava Radimského

R. je monogram Gustavova syna – barona Roberta de Rothschilda (1880–1946), taktéž velkého sběratele a mecenáše umění.
Poslední monogram E.R. patří francouzskému bankéřovi a sběrateli umění Élienovi de Rothschildovi (1917–2007). Jeho sbírka obsahovala díla Rembrandta, Gainsborougha, Dubuffeta, Picassa aj.

Jak se ale dostal obraz Radimského do kláštera Royaumont? Již od 19. století sloužil klášter jako sídlo bohatých rodin. Jednou z takových byla i rodina Fould – Springer. Bankéř Eugene Fould a rakouská baronka Marie-Cecile Von Springer (dcera průmyslníka Gustava von Springera) zakoupili zmiňovaný klášter v roce 1926 a vychovali tam svoji dceru Liliane (1916–2003). Liliane se v roce 1941 provdala za Éliena de Rothschilda. Oba dva byli dědicové obrovských uměleckých sbírek. Jestli se Élienovi a Liliane nezdál Radimský dost dobrý, aby ho zavěsili mezi díla takových malířů jako jsou Ricardo de Madrazo y Garreta (1852-1917) nebo Cornelis Koekkek (1803-1862), a proto skončil na půdě, to se už asi nikdy nedozvíme.

Jisté je, že byl před pár měsíci nalezen na půdě špinavý, v rozbitém rámu a první dubnovou neděli prodán za rekordní částku.

Romantický kreslíř František Bohumír Zvěřina

Další články

Menu