Jansa Václav

(1859–1925)

* 21.10.1859 Německé Zlatníky – † 22.8. 1925 Černošice u Prahy

Václav Jansa se vyučil nejprve kupcem, pak pracoval jako písař v advokátní kanceláři.

Na pražské akademii výtvarných umění studoval v letech 1881-1882 u Antonína Lhoty a poté pokračoval na Akademii ve Vídni u E. Lichtenfelse a L. C. Müllera. Zpočátku se zabýval figurální malbou, ale později se věnoval výhradně krajinomalbě a městské vedutě. K jeho nejznámějším pracím patří panoramatické a dioramatické pohledy, na kterých spolupracoval s dalšími umělci.

V roce 1898 se podílel s Luďkem Maroldem, K. Raškem a L. Vacátkem na vytvoření panoramatu Bitvy u Lipan a v roce 1894 spolu s K. V. Maškem a Vojtěchem Bartoňkem pracoval na Alšově dioramatu Bitvy pod Hrubou Skálou. Měl smysl pro postižení atmosféry, byla mu blízká technika akvarelu a dokázal dobře zachytit architektonické detaily a památky. Známé jsou jeho akvarely s pražskou tématikou.

Na přelomu 19. a 20. století vyšlo v nakladatelství Bedřicha Kočího několik alb akvarelů s názvem „Stará Praha”. Tyto práce se vyznačují jak uměleckou kvalitou, tak smyslem pro postižení místa. Podílel se na projektu „Cechy”, vydaném Ottovým nakladatelstvím v letech 1883 až 1902 a přispíval do ilustrovaných časopisů Zlatá Praha, Světozor, Květy. Provozoval soukromou malířskou školu.

Menu