Pečinka František (1869-1917)

Pečinka František (1869-1917)

* 1869 – † 1917

Novobydžovský rodák studoval u Mařáka v letech 1889-1892, od r. 1894 pak znovu krajinomalbu ve Vídni u Lichtenfelse.

Se zálibou maloval otevřený kraj a vzdálené horizonty, byl krajinář s hlubokým smyslem pro náladu a barvitost. Maloval zejména oblaka, večerní nálady a západy slunce, kombinoval přitom nejednou účinně olejomalbu s pastelem („Vesnička hoří"). Na výstavě „Julius Mařák a jeho škola" v r. 1929 byly vystaveny obrazy „Vesnička" a „Letní oblak".

Jeho nejranější práce ukazují na přejímání vzorů - drobný olej chalupy maloval vedle Slavíčka (jeho olej „Chalupa nad cestou" veden pod č. 8 v monografii J. Tomeše, Odeon 1967), interiér školního ateliéru je poplatný dobové ilustrativní malbě, k níž zprvu nejspíš inklinoval, jak dokazuje i olej s motivem nádraží, rovněž z počátku 90. let.

Osobitější obrazy vznikají až po vídeňské epizodě v době kolem roku 1900, kdy vervní rukopis volnými tahy štětce napájí i bohatě instrumentovaná barevnost s výraznými akcenty červené, žluté, ostře zelené a nafialovělé.

Tvořil v okolí Luhačovic, na Novopacku a také na Jadranu („Plachetnice"). Několik drobných olejů takto pojatých ukazuje možnosti i talent zapomenutého příslušníka prvního sledu Mařákovců.

pecinka-jaoslav-signature

 

Publikováno: Michael Zachař - Mařákova škola