Schwaiger Hanuš

(1854–1912)

* 28.6. 1854 Jindřichův Hradec – † 17.6. 1912 Praha

Schwaigerovi rodiče si přáli, aby jejich syn pokračoval v rodinné tradici a stal se obchodníkem. Proto ho poslali studovat na obchodní akademii do Vídně. Tam ho ale zaujaly více galerie a obrazy holandského malíře P. Brueghela.

Proto začal v letech 1874-1881 studovat na vídeňské akademii v ateliéru J. M. Trenkwalda a H. Makarta. Ještě za studií vytvořil první práce pro mecenáše Wilczka s tématem Krysař, kterému se věnoval celý život.

V roce 1888 uskutečnil první cestu do Holandska. Ze stejného roku je i obraz „Rybář” z naší sbírky. Je namalován, tak jako řada dalších děl z tohoto období, staromistrovskou technikou evokující dávné časy, přestože se jedná o zachycení typů pracujících lidí, které mohl potkat na tehdejších ulicích, nebo na tržištích.

Pro Schwaigerovu tvorbu byl důležitý pobyt na Slovácku, kde se seznámil s tamní lidovou tvorbou. V letech 1899-1902 učil kreslení na brněnské technice a roku 1902 přijal místo profesora na pražské Akademii výtvarných umění, kde působil do roku 1912.

Historické a lidové náměty zpracovával s nadhledem, často je parafrázoval a parodoval. Vycházel z naturalismu, ale měl zálibou ve fantaskních námětech, tak se obsahově přiblížil symbolismu, po stylové stránce nalezneme v některých dílech prvky secesního dekorativismu, stejně jako grotesky. Kresba “Utonulá” zachycuje přesvědčivě tragickou událost na venkově a svědčí o stylové pestrosti jeho projevu.

Menu