Satra Augustin

(1877–1909)

* 1877 – † 1909

Mařáka studoval v letech 1897-1899, posléze pobyl delší čas v Mnichově a na studijních cestách po Evropě. Oblíbil si moře, přístavy, a nakonec odjel do USA, kde v Clevelandu tragicky zahynul při pádu zdviže.

Bystrý pozorovatel přírodních scenérií začínal jako ilustrativní realista – drobný olej z roku 1897 s figurální stafáží u lesa má ještě trochu amatérský ráz a koloristickou zmatečnost, ovšem již z roku následujícího zaujme v širokém formátu ztvárněný motiv ze školní exkurze do Lochovic v jemné harmonii tlumených zelení a nafialovělých hnědí.

Satra se pak kolem roku 1900 propracoval k vcelku přesvědčivým krajinářským plenérům, jak dosvědčuje rokem 1900 datovaný obraz kvetoucí louky v majetku NG, typický mj. nízkým horizontem a výrazným podhledem.

Kromě partií z českých krajů, zvláště Krkonoš (okolí Jilemnice) a Podblanicka (v Kondratci pod Blaníkem žil Satrův mecenáš Navrátil), maloval zejména mariny a přístavní záběry. V pražském soukromém majetku se dochovala svěží studie skal u moře i obří obraz z ní v ateliéru převedený – dle signatury v Mnichově roku 1902 a s výraznou secesní stylizací.

V jeho díle najdeme i alpské motivy, pragen-sie, za pozornost jistě stojí lehce akvarelované perokresby ze Středomoří. Satrův dosud nepříliš poznaný odkaz je nápadný různorodostí projevu, některá díla přitom vynikají nad dobový průměr.

Nebyly nalezeny žádné výsledky.

Menu