Cína - Jelínek František (1882-1961)

Cína - Jelínek František (1882-1961)

* 6. 6. 1882  Praha – † 3. 2. 1961 Praha

Narodil 6. června 1882 v Praze jako syn hostinského Jelínka v Karlíně. Vystudoval gymnázium v Křemencově ulici, pak z kvarty přešel na uměleckou průmyslovku a později na Akademii. Studoval malbu u prof. Vojtěcha Hynaise a prof. z Ottenfeldů. Do tajů malířského umění ho též zasvěcoval Ota Bubeníček. Cína Jelínek patřil k přátelskému seskupení veselé party, kterou tvořili kromě něho O. Fiala, Raška a O. Bubeníček.

Vykonal mnoho záslužného pro sport na Benecku. Byl totiž výborným sportovcem – lyžařem a cyklistou. Stal se i jedním z prvních propagátorů lyžařství na Svratecku.

Jeho tvorba je realistická a romantická. Své vzory viděl v Kavánovi, Mařákovi a Slavíčkovi, avšak nepodlehl jim. Na Vysočině se poprvé objevil už v roce 1907, od 20. let jezdil do Svratky, později maloval hlavně na Křižánkách, kde také trávil letní měsíce.

Rád maloval venku v přírodě, ale neměl rád civilizační prvky. Jeho krajina je plná dynamiky. Na Křižánkách si postavil chatu, kam do konce života jezdil a kde tvořil. Byl čestným občanem Křižánek a Benecka.

Zemřel v Praze 3. února 1961.

 

Zdroj: wikipedia